AKTUALNOŚCI

 

zysUroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowejte odsłonięcie tablicy pamiątkowej

 5 sierpnia 1942 roku z ostatniej siedziby Domu Sierot przy ul. Siennej 16 w Warszawie Janusz Korczak/Henryk Goldszmit wraz z pracownikami i 200 wychowankami wyruszył na Umschlagplatz.
 To ostatnia pewna informacja o losach Starego Doktora. Przyjmuje się, że w obozie w Treblince wszyscy zostali zamordowani prawdopodobnie następnego dnia.
 W 70. rocznicę tego wydarzenia - 5 sierpnia 2012 roku – z inicjatywy Teatru Lalka w Warszawie i Polskiego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka  odsłonięto pamiątkową tablicę w miejscu, gdzie swoją ostatnią siedzibę miał Dom Sierot.
 Tablica  umieszczona jest na ścianie Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie przy wejściu do Teatru Lalka. W tym miejscu przy ulicy Siennej 16 stał gmach będący kolejną siedzibą Domu Sierot na terenie getta, po przymusowej przeprowadzce z ulicy Krochmalnej, a następnie z Chłodnej.
 Odsłonięcie tablicy poprzedziło złożenie kwiatów i zapalenie lampek pod pomnikiem Janusza Korczaka i wychowanków Domu Sierot, który znajduje się w pobliżu Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Kwiaty składali członkowie Międzynarodowego i Polskiego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka, przedstawiciele władz centralnych i samorządowych, instytucji i organizacji pozarządowych oraz mieszkańcy Warszawy.

 Następnie goście przeszli do Teatru Lalka, gdzie nastąpiła uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy. Uroczystość ta została objęta patronatem Rzecznika Praw Dziecka Pana Marka  Michalaka i Prezydenta M. St. Warszawy Pani Hanny Gronkiewicz-Waltz. Został odczytany list od Pierwszej Damy Rzeczypospolitej Polskiej Anny Komorowskiej, która jest Przewodniczącą Komitetu Honorowego obchodów Roku Korczakowskiego 2012.
  Aktu odsłonięcia  dokonali Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak i Wiceprezydent M. St. Warszawy Włodzimierz Paszyński. Do odsłonięcia tablicy został użyty kolorowy latawiec, do dnia dzisiejszego występujący w różnych wydarzeniach organizowanych przez społeczność korczakowską w Polsce i na świecie.
 Zostały odczytane fragmenty „Pamiętnika” Janusza Korczaka oraz tekst o Starym Doktorze i ostatniej siedzibie Domu Sierot, który był ulokowany  od października 1941 r w gmachu Towarzystwa Wzajemnej Pomocy Pracowników Handlowych i Przemysłowych przy Siennej 16. Korzystał z wielkiej sali z bocznymi pokoikami na pierwszym piętrze, z dawnej sali balowej na drugim oraz kilku pomieszczeń na parterze, trzecim piętrze i strychu. Na parterze budynku czynna była kawiarnia Tatiany Epstein, gdzie na fortepianie grywał Władysław Szpilman

 
Uczestnicy uroczystości mieli możliwość obejrzenia wystawy przygotowanej przez Teatr Lalka oraz spektaklu  "Sekret" w wykonaniu Społeczności Programu Komendy Głównej Policji Profilaktyka a Teatr.

 Autorem projektu pamiątkowej tablicy jest Pan Zbigniew Wilma, a fundatorem – Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”.
Organizatorzy uroczystości: Teatr Lalka w Warszawie i Polskie Stowarzyszenie im. Janusza Korczaka dziękuje wszystkim za uczestniczenie we wspólnym upamiętnieniu ostatniej siedziby Domu Sierot i dramatycznych losów jego mieszkańców.

Barbara Janina Sochal
Przewodnicząca Polskiego Stowarzyszenia
im. Janusza Korczaka
 

 

design by TONER        hosting by www.hb.pl

strona główna  |  do góry  |