AKTUALNOŚCI
   
 

 Od niedawna bohaterem mediów jest młody rysownik z Dolnego Śląska. Mariusz Kędzierski, bo o nim mowa, pomimo braku rąk rozwija swój talent artystyczny i jest aktywny w wielu innych dziedzinach - uprawia sport, prowadzi spotkania z młodzieżą na temat tolerancji, rozpoczął kurs prawa jazdy.
 
Mariusz ma dwadzieścia lat, mieszka w Jaworzynie Śląskiej koło Świdnicy na Dolnym Śląsku. Urodził się z wadą przedramion, co oznaczało konieczność życia bez rozwiniętych rąk. Swój talent plastyczny odkrył już w przedszkolu. Minęło kilkanaście lat, znaczonych między innymi licznymi operacjami, aż wreszcie skarb chłopaka został odkryty przez szersze grono. Zaczęło się od portretów wykonywanych dla kolegów i pierwszej wystawy w II Liceum Ogólnokształcącym w Świdnicy. Wielkim zwrotem na drodze Mariusza okazało się spotkanie z Jerzym Fornalikiem, wiceprzewodniczącym Polskiego Stowarzyszenia im. Janusza Korczakam latem 2010 roku podczas warsztatów nt. tolerancji. Korczakowiec od lat współpracuje z osobami niepełnosprawnymi, kieruje Zakładem Aktywności Zawodowej w Koźminie Wielkopolskim. Od razu zaproponował Mariuszowi opiekę nad jego artystycznym rozwojem.
 
Współpraca wkrótce wydała owoce: w ubiegłym roku miała miejsce wystawa prac rysownika w Domu Kultury im. Janusza Korczaka w Nowej Hucie, bardzo ciepło przyjęta przez publiczność i lokalne media. Wkrótce potem wernisaż w Koźminie Wielkopolskim, na którym działacze na rzecz osób niepełnosprawnych z niemieckiego Lamspringe zachwycili się twórczością młodego artysty. Nie trzeba było długo czekać na wystawę w Niemczech, a w tym roku Mariusz przebywał tam na stażu artystycznym. Kończąc kolejne rysunki przygotowywał się do matury, którą bez problemów zdał w 2011 roku. Marzył o studiach na wrocławskiej ASP. Egzaminatorzy docenili jego umiejętności, toteż jesienią znalazł się na kierunku architektury wnętrz. Niestety, po pierwszym semestrze musiał zrezygnować ze studiów z powodów finansowych. Zamierza jednak wrócić na uczelnię.
 
Mariusz pomimo problemów postanowił rozwijać dalej swoje umiejętności i zarobić na studia. Jednocześnie poczuł się zobowiązany spłacić dług wdzięczności. Z własnej inicjatywy poprowadził spotkania ze świdnicką młodzieżą na temat tolerancji i wykorzystywania swoich możliwości mimo przeciwności losu. Z okazji Roku Janusza Korczaka wykonał portrety dzieci – wystawa miała miejsce w świdnickiej Galerii 44, objęta została patronatem Rzecznika Praw Dziecka i Polskiego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka, miała charakter oficjalnego wydarzenia obchodów roku Starego Doktora.
  Jak sam mówił, „
Celem wystawy było propagowanie idei korczakowskich - pokazanie tego, że dbanie o prawa dzieci jest niezwykle ważne. Od tego bowiem zależy, jakimi ludźmi będą w przyszłości, jak one będą dbały o następne pokolenia, a także to, że dzięki walce o ich prawa będą mogły żyć godnie.”

Zobacz zdjęcia z wystawy:

  Z okazji ostatniej wystawy reportaż o Mariuszu zrobili dziennikarze młodzieżowego świdnickiego portalu naszaswidnica.pl. Profesjonalnie wykonany materiał błyskawicznie podbił Youtube i inne serwisy, wkrótce też własne reportaże o dolnośląskim rysowniku wyemitowały Telewizja Polska i TVN. Mariusz został zaproszony do programu TVP2 „Pytanie na śniadanie”, gdzie w rozmowie z Michałem Olszańskim opowiadał o swej pasji. Popularność młodego artysty nie zwalnia tempa – zainteresowanie nim okazują już media niemieckie i brytyjskie. Mariusz Kędzierski chce, by relacje te utwierdzały wśród odbiorców przekonanie, że rozwój własnej osobowości jest możliwy pomimo wszelkich przeszkód, które, jak podkreśla, tkwią przede wszystkim w nas samych.

Zobacz filmy o Mariuszu: http://www.youtube.com/watch?v=GtsXhx_Asrw, http://www.youtube.com/watch?v=Lx3pWLUCFSQ

http://www.youtube.com/watch?v=eBOuH7Y1KJI


 

  

 

design by TONER        hosting by www.hb.pl

strona główna  |  do góry  |