AKTUALNOŚCI
   
 100 lecie Domu Sierot

5 października 2012 roku odbyła się uroczystość uczczenia 100 –tnej rocznicy otwarcia Domu Sierot. Poprzedziły ją występy dzieci z filii Domu Dziecka nr 2 z ul. Szczotkarskiej, które zaprezentowały przedstawienie pt. Ambaras w bajkowym lesie - "Nie ma lepszego sposobu na uczczenie pamięci Janusza Korczaka i Stefanii Wilczyńskiej jak to, co tutaj robicie" - powiedział zwracając się do dzieci gość uroczystości, ambasador Izraela w Polsce, Zvi Rav-Ner.
 
W ramach obchodów Joanna Bojarska, dyrektor Muzeum Historycznego m.st. Warszawy, otworzyła w budynku Domu Sierot wystawę fotografii dokumentującą działalność placówki i jego następcy - Domu Dziecka nr2 Na uroczystości obecni byli m.in Ambasador Izraela Zvi Rav-Ner, Wiceminister Edukacji Narodowej Mirosław Sielatycki, Przewodnicząca Międzynarodowego Komitetu Korczakowskiego Batia Gilad, a także członkowie Komitetu Honorowego Obchodów Roku Janusza Korczaka. Odczytano listy okolicznościowe od Marszałek Sejmu Ewy Kopacz RP oraz Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Hanny Gronkiewicz – Waltz : "Ten dom jest pomnikiem myśli i postawy korczakowskiej, która powinna być kultywowana przez wszystkich zajmujących się dziećmi" - napisała Gronkiewicz-Waltz.
  
Marek Michalak w swoim wystąpieniu podkreślił, iż możemy patrząc na dorobek Janusza Korczaka i Stefanii Wilczyńskiej śmiało mówić, ze nie byli oni teoretykami, ale praktykami. Stary Doktor był pierwszym nieformalnym rzecznikiem praw dziecka. Działał, napominał, uczył tamte pokolenia i nas teraz. Myślę, że wciąż idziemy do niego, bo nas wciąż wyprzedza swoimi ideami. Przekazując dzieciom kosze cukierków Rzecznik przypomniał, że Korczak miał je zawsze w kieszeni dla każdego napotkanego dziecka.

 


 

  

 

design by TONER        hosting by www.hb.pl

strona główna  |  do góry  |