AKTUALNOŚCI
   

Janusz Korczak „żyje” nadal w Berlinie

    Rok Janusza Korczaka 2012 zakończył się, ale wydarzenia związane z Festiwalem Korczaka Berlin`12 nadal pozostają w naszej pamięci i nie tylko w pamięci. W Berlinie pozostały wystawy, pozostały celowo †aby w różnych miejscach Berlina i poza nim pokazywać KORCZAKA; to o czym mówił, jak pracował, kim był.
    Wernisaż wystawy „Janusz Korczak w malarstwie Wolfganga Hergertha”, w galerii przy Bazylice St. Johannes odbył się 13 stycznia. Podczas prezentacji było wiele refleksji i odniesień: Ojciec Marek, proboszcz parafii w bazylice St. Johannes zwrócił uwagę na podobieństwo przesłania i pracy Korczaka oraz św. Jana Bosco, którzy czynili podobnie, opierali swoje metody na miłości wychowawczej: wychowanie †zaufanie †miłość. Dr. Antoni Buchner zastanawiał się dlaczego Korczak nie został uświęconym tak jak św. Maksymilian Kolbe †oboje żyli w poświęceniu, oddali swoje życie za innych.
    Spotkanie w krypcie wzbogacił koncert klezmerskich utworów w języku jidysz przy akompaniamencie gitary, w wykonaniu Doroty Szewczyk. W przerwach między utworami usłyszeliśmy o Stefanii Wilczyńskiej, bliskiej współpracownicy Janusza Korczaka. Film „Kochana Pani Stefa”, prod. Fundacji Prof. Mojżesza Schorra organizatorzy †Stowarzyszenie Polonica - pokazali na zakończenie spotkania. Była to kolejna lekcja historii, przypomnienie tragedii jaką faszyści zgotowali ludzkości.
   Ponadto w Ratuszu Wilmersdorf, w Berlinie do końca stycznia można oglądać wystawę prac malarskich dzieci i młodzieży z Polski - impresje Roku Korczakowskiego. Wystawa wypożyczona z Muzeum w Treblince będzie demonstrowana do czerwca br. jeszcze w kilku miejscach w Berlinie: księgarniach, bibliotece, szkołach oraz w Europejskim Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą.
Więcej na temat wydarzeń można zobaczyć i usłyszeć na stronie www.polonicum.eu.


    

 

  

 

design by TONER        hosting by www.hb.pl

strona główna  |  do góry  |