AKTUALNOŚCI
   
20 kwietnia 2013 roku Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie zostało otwarte dla publiczności.

    Budowa Muzeum Historii Żydów Polskich na Muranowie trwała od lata 2009 r. do początku tego roku. Oficjalne otwarcie odbyło się w piątek, w 70. rocznicę Powstania w Warszawskim Getcie. W sobotę i niedzielę, podczas muzealnych dni otwartych zwiedzający po raz pierwszy mieli możliwość obejrzenia wnętrze budowli.
   Budynek jest dziełem fińskiego zespołu architektów pod kierownictwem Rainera Mahlamakiego. Ascetyczną z zewnątrz bryłę przecina w środku hol z pofalowanymi piaskowymi ścianami, który przypomina olbrzymie pęknięcie biegnące przez środek budynku. Może ono symbolizować rozstępujące się wody Morza Czerwonego, ale też rozbicie historii narodu żydowskiego - do i od  Holocaustu. Wielką szczelinę łączą zawieszone w przestrzeni kładki – pomosty.
   W muzeum działa już kafeteria i punkty informacyjne. Rozpoczęła się realizacja projektów edukacyjnych, lecz nie ma jeszcze wystaw. Pracownicy muzeum i przeszkoleni wolontariusze oprowadzają po budynku grupy zwiedzających, wyjaśniając im symbolikę budynku, opowiadając o historii Powstania w Getcie Warszawskim, które rozgrywało się właśnie na Muranowie, w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca, gdzie stanął gmach.
    Główne wejście do muzeum znajduje się dokładnie naprzeciwko pomnika Bohaterów Getta, którego podest  w sobotę został okryty  żółtymi kwiatami.

       Więcej informacji: www.jewishmuseum.org.pl
                                                                               Barbara Janina Sochal
       
                                                                      
Przewodnicząca PSK 

  

 

design by TONER/a>        hosting by www.hb.pl

strona główna  |  do góry  |