AKTUALNOŚCI
   

Wystawa „Sztuka polska wobec Holokaustu”.

    17 kwietnia 2013 roku Prezydent RP Bronisław Komorowski wraz z Dyrektorem Żydowskiego Instytutu Historycznego prof. Pawłem Śpiewakiem otworzyli wystawę „Sztuka polska wobec Holokaustu”. Gośćmi honorowymi uroczystości byli „Kazik” Symcha Ratajzer-Rotem oraz Samuel Willenberg – jedni z ostatnich bojowców powstań żydowskich roku 1943.
   Wystawa w Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie rozpoczyna cykl wydarzeń Opór i Zagłada, upamiętniających 70. rocznicę powstań w gettach w Warszawie, Białymstoku i Sobiborze oraz buntu w Treblince.
Ekspozycja „Sztuka Polska wobec Holokaustu” przedstawia powojenne dzieła polskich artystów i pokazuje, że historia Zagłady jest nie tylko historią Żydów, losu żydowskiego, ale jest również częścią historii Polski. Obecność Żydów w Polsce to jest również sposób przeżywania przez Polaków tragedii sprzed 70 lat. To, jak ona się uobecniła, jak trwa do tej pory. Pamięć o gettach, powstaniach w Warszawie, Białymstoku i Sobiborze, buncie w Treblince istnieje. Ma swoje miejsce właśnie w sztuce, w poezji. Tematu Holokaustu dotykają jedne z najciekawszych wierszy Różewicza, Szymborskiej, Herberta, Miłosza, Broniewskiego. Obecność Zagłady jest widoczna także w malarstwie, architekturze czy filmie. Słynna „Ulica Graniczna”, pierwszy film, który nakręcono o Holokauście, powstał właśnie w odniesieniu do warszawskiego getta. Zagłada jest tematem prac artystów największej miary, takich jak Tadeusz Kantor, Alina Szapocznikow, Magdalena Abakanowicz czy młodszego pokolenia: Zbigniewa Libery i Wilhelma Sasnala.
   W wernisażu udział wzięli także Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski, Wicemarszałek Sejmu Magdalena Nowicka, Minister Maciej Klimczak z Kancelarii Prezydenta, Sekretarz Stanu MKiDN Piotr Żuchowski oraz ambasadorowie Izraela, Austrii, Francji, Grecji, Chorwacji, Litwy, Szwajcarii i Australii, a także artyści i przedstawiciele świata kultury, nauki i edukacji.

                                                                               Barbara Janina Sochal
       
                                                                      
Przewodnicząca PSK 

  

 

design by TONER/a>        hosting by www.hb.pl

strona główna  |  do góry  |