AKTUALNOŚCI
   

KAMPANIA RZECZNIKA PRAW DZIECKA „REAGUJ. MASZ PRAWO”

    

  
  27 maja 2013 roku ruszyła kampania społeczna Rzecznika Praw Dziecka „REAGUJ. MASZ PRAWO”. Kampania pokazuje, że często dorośli nie reagują na sytuacje krzywdzenia dzieci, których są świadkami.
O problemie stosowania przemocy wobec dzieci i o konsekwencjach psychologicznych i etycznych pisał Janusz Korczak w swojej książce Prawo dziecka do szacunku:

  Kto i kiedy, w jak wyjątkowych warunkach, ośmieli się dorosłego pchnąć, szarpnąć, uderzyć? A jak codzienny i niewinny klaps wymierzony dziecku, mocne pociągnięcie za rękę, bolesny uścisk pieszczoty.
Poczucie niemocy wychowuje cześć dla siły; każdy, już nie tylko dorosły, ale starszy i silniejszy, może brutalnie wyrazić niezadowolenie, siłą poprzeć żądanie i wymóc posłuch: może skrzywdzić bezkarnie.
Uczymy własnym przykładem lekceważenia, co słabsze. Zła szkoła, ponura przepowiednia.


  Pomimo, że w 2010 roku został wprowadzony w Polsce zakaz bicia dzieci, nadal tego typu praktyki są przez dorosłych stosowane.

  Zapraszam wszystkich, którym bliska jest idea dzieciństwa bez przemocy do przyłączenia się do kampanii Rzecznika Praw Dziecka, a tym samym, w duchu Janusza Korczaka, o wyrażenie sprzeciwu stosowania kar fizycznych i psychicznych w stosunku do najmłodszych.

Deklarację reagowania można znaleźć na stronie: http://www.jakreagowac.pl/podpisz.html#form


Barbara Janina Sochal
Przewodnicząca
Polskiego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka


 

 

  

 

design by TONER/a>        hosting by www.hb.pl

strona główna  |  do góry  |