AKTUALNOŚCI
   

              

„Szczebrzeszyn uczy (się) tolerancji” – projekt edukacyjny realizowany przez uczniów ze Szczebrzeszyna

 

Młodzi szczebrzeszynianie -  uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza         w Szczebrzeszynie uczestniczyli w realizacji projektu edukacyjnego pn. „Szczebrzeszyn uczy (się) tolerancji”.

Projekt edukacyjny „Szczebrzeszyn – uczy (się) tolerancji” upowszechniał postać, idee oraz dorobek Janusza Korczaka, a także kształtował świadomość dzieci w zakresie ich praw zapisanych w Konwencji o Prawach Dziecka. Ponadto dzięki udziałowi w projekcie uczniowie mieli możliwość zgłębienia wielokulturowej historii Szczebrzeszyna, której przybliżenie było ważnym czynnikiem kształtującym postawę otwartości, empatii i tolerancji.

Kilkumiesięczne działania projektowe podsumowane zostały w Dzień Dziecka -  1 czerwca 2017 roku podczas happeningu dedykowanego zarówno uczniom, jak i wszystkim mieszkańcom miasta. Podczas podsumowania zaprezentowane zostały wzruszające etiudy teatralne upamiętniające Janusza Korczaka, Małkę Holc (nauczycielkę, która zginęła w obozie koncentracyjnym w Bełżcu) oraz Jankiela Grojsera      ( Ostatniego Żyda w Szczebrzeszynie, którego grób znajduje się na cmentarzu rzymsko-katolickim).

Ważnym momentem podsumowania był panel dyskusyjny moderowany przez uczniów dotyczący tolerancji i respektowania praw dziecka szczególnie
w odniesieniu do lokalnych realiów.  Do dyskusji zaproszeni zostali przedstawiciele wielu instytucji,           a uczennice miały okazję sprawdzić swoje możliwości w roli prowadzących.

Punktem kulminacyjnym podsumowania projektu był festiwal latawców
i balonów, który odbył się na Rynku Miejskim tuż przy pomniku słynnego Chrząszcza. Uczniowie odczytali listy skierowane do Janusza Korczaka, które znajdowały się na latawcach, a następnie zaprosili gości       i przechodniów,
by z okazji Dnia Dziecka zapisali na balonach swoje marzenia. Wypuszczenie balonów z marzeniami było dla wszystkich uczestników wspaniałą zabawą. Tegoroczny Dzień Dziecka w Szczebrzeszynie był wielokulturowy, pełny dialogu, kolorów i spełnionych marzeń, a to wszytko dzięki projektowi „Szczebrzeszyn uczy (się) tolerancji”.

Projekt został nagrodzony w IV OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE POLSKIEGO STOWARZYSZENIA IM. JANUSZA KORCZAKA NA PROJEKTY EDUKACYJNE REALIZOWANE WE WSPÓŁPRACY Z DZIEĆMI I MŁODZIEŻĄ pn. „Nie wolno zostawić świata, jakim jest”
i jako laureat otrzymał dofinansowanie na realizację działań od Organizatora Konkursu – Polskiego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka.  IV edycja Konkursu Polskiego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka przebiega pod Patronatem dr. Adama Bodnara Rzecznika Praw Obywatelskich.

 

Aneta Bartoszczyk-Trochimiuk

                                                                                                                                   

  GALERIA ZDJĘĆ

 

 

 

 

 

 

   
   
   

 

 

                                                                       


 
   
   


 

design by TONER/a>        hosting by href="http://www.hb.pl">www.hb.pl

strona główna  |  do góry  |