AKTUALNOŚCI
   

              

 

Koncert Jubileuszowy X Małopolskich Warsztatów Chóralnych


J
ubileuszowy Koncert z okazji dziesiątej edycji Małopolskich Warsztatów Chóralnych odbył się 29 maja 2017 roku w Synagodze Tempel w Krakowie. Organizatorami byli Akademia Muzyczna w Krakowie i Młodzieżowy Dom Kultury im. Janusza Korczaka oraz Stowarzyszenie im. Janusza Korczaka.
Małopolskie Warsztaty chóralne mają już dziesięcioletnią tradycję, co roku chóry dziecięce i młodzieżowe z Małopolski spotykają się, aby pod opieką pedagogów z Akademii Muzycznej w Krakowie szlifować swoje umiejętności. Każdego roku Warsztaty mają inny motyw przewodni. Tym razem zajęcia skupiały się wokół kultury żydowskiej. Dzieci i młodzież oprócz ćwiczeń wokalnych, wzięły udział w warsztatach tanecznych, wysłuchały prelekcji o historii Żydów z Kazimierza (obecna dzielnica Krakowa), a także zagrały w grę terenową na obszarze tej dzielnicy, aby bliżej poznać jej zabytki.
Po dwóch wypełnionych zajęciami dniach, wieczorem 29 maja, spotkaliśmy się w Synagodze Tempel. Nadszedł czas Koncertu Finałowego, podczas którego małopolskie chóry zaprezentowały program przygotowany wraz z prof. dr. hab. Stanisławem Krawczyńskim, rektorem Akademii Muzycznej w Krakowie.
Zanim jednak przeszliśmy do części artystycznej, na scenie był czas na podziękowania i wręczenie symbolicznych statuetek. Wszak dziesiąta rocznica Małopolskich Warsztatów Chóralnych wymaga podkreślenia jej wyjątkowego charakteru. Była to najlepsza okazja do podsumowań i podziękowań za dotychczasową współpracę. Warto podkreślić, że nad sukcesem Warsztatów, co roku pracuje grupa ludzi, która podczas Jubileuszu została uhonorowana pamiątkowymi statuetkami.
Pomysłodawcą Małopolskich Warsztatów Chóralnych oraz opiekunem artystycznym wydarzenia jest prof. dr hab. Stanisław Krawczyński, który podczas Koncertu Finałowego otrzymał od Towarzystwa Przyjaciół Dzieci odznakę „Przyjaciel Dziecka”. Natomiast dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury im. Janusza Korczaka w Krakowie - Pani Monika Modrzejewska otrzymała z rąk Pani Barbary Janiny Sochal – Przewodniczącej Polskiego Stowarzyszenia Korczakowskiego – pamiątkowy dyplom, jako uznanie za zaangażowanie w organizację wydarzenia i upowszechnianie idei korczakowskich wśród dzieci i młodzieży.
Po zakończeniu części oficjalnej, program artystyczny przedstawili zaproszeni artyści. Szczególny uznanie publiczności zyskał występ światowej sławy skrzypka – Romana Reinera, profesora Akademii Muzycznej w Krakowie, któremu towarzyszyła orkiestra PSM II stopnia im. W. Żeleńskiego w Krakowie. W koncercie usłyszeliśmy ponadto pieśni w języku jidysz  i hebrajskim w wykonaniu Konrada Borka (przy akompaniamencie Małgorzaty Świerczek). Wystąpił także zespół taneczny „Kachol” z Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży (prowadząca Marzena Dudziuk–Koluch), natomiast chóry uczestniczące w Warsztatach zaśpiewały utwory: Adonai i Kanon oraz zaprezentowały “żywą” ścieżkę dźwiękową do fragmentów filmu Lista Schindlera, przygotowaną pod kierunkiem prof. dr. hab. Stanisława Krawczyńskiego. W koncercie zaprezentowało się siedem chórów: Canticum Canticorum     z VIII LO w Krakowie, Chór Spontan z Liceum i Gimnazjum Sióstr Prezentek w Krakowie, Krakowski Chór Młodzieżowy z MDK „Dom Harcerza” i II LO w Krakowie, Chór Pro Musica      z Państwowej Szkoły Muzycznej II st. z Krakowa, Chór Clave De Sol ze Szczucina, Cantabile z Myślenic oraz Chór Szkoły Muzycznej I st. z Gdowa. Chórom towarzyszyła Orkiestra PSM II stopnia im. W. Żeleńskiego z Krakowa.
 

Informacje przygotowała Ewelina Pająk z MDK im. Janusza Korczaka w Krakowie

Zobacz również

 

 

 

   
   
   

 

 

                                                                       


 
   
   


 

design by TONER/a>        hosting by href="http://www.hb.pl">www.hb.pl

strona główna  |  do góry  |