AKTUALNOŚCI
   

 

IV EDYCJA WARSZAWSKIEJ NAGRODY WYCHOWAWCZEJ

IM. JANUSZA KORCZAKA

 

9 października 2017 roku odbyła się w Starej Prochowni Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej uroczystość rozdania Warszawskiej Nagrody Wychowawczej imienia Janusza Korczaka.

Nagroda ustanowiona w 2013 r. ma charakter prestiżowy, jest wyróżnieniem dla warszawskich szkół, przedszkoli i placówek oświatowych, poszukujących własnych, innowacyjnych i skutecznych rozwiązań wychowawczych. Konkurs promuje ideę placówki otwartej, mądrej, przyjaznej i twórczej – miejsca,
w którym dostrzega się potrzeby wychowanków, uczniów oraz ich rodziców. Placówki, w których podstawowe prawa dziecka: do szacunku, samostanowienia o sobie, własności, rozwoju, zabawy, pracy
i sprawiedliwości są na co dzień respektowane. Jest to jednocześnie element promocji warszawskiej oświaty, jako twórczego realizatora myśli pedagogicznej Janusza Korczaka.

Nagroda przyznana została za poprzedni rok szkolny 2016/2017, a ubiegały się o nią również warszawskie gimnazja.

Tematem przewodnim tegorocznej Gali była Kultura Słowa, między innymi w odniesieniu do tekstów Janusza Korczaka. W rozmowie uczestniczyli: Włodzimierz Paszyński, Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy, Mirosław Sielatycki, Zastępca Dyrektora Biura Edukacji, profesor dr hab. Katarzyna Kłosińska, sekretarz Rady Języka Polskiego, pracownik naukowo-dydaktyczny Instytutu Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego oraz Marta Kielczyk, dziennikarka, członek Zespołu Języka w Mediach Rady Języka Polskiego. Przebieg Gali moderował Artur Wolski – warszawski animator kultury. Podczas spotkania zostały poruszone tematy związane z doborem słów i sile przekazu, o tym jak media kształtują język, sposobie komunikowania się z dziećmi.

Laureatami IV edycji Warszawskiej Nagrody Wychowawczej imienia Janusza Korczaka, zostały następujące placówki:

W KATEGORII PRZEDSZKOLA
• Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi nr 345 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2,
  ul. Brygadzistów 18,

W KATEGORII SZKOŁY PODSTAWOWE 
• Szkoła Podstawowa nr 314 im. Przyjaciół Ziemi, ul. Porajów 3,

W KATEGORII GIMNAZJA
• Gimnazjum nr 86 w Zespole Szkół nr 46 im. płk. Ignacego Augusta Boernera,
ul. gen. W. Thommeego 1,

W KATEGORII INNE PLACÓWKI
• Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii nr 7, ul. Osowska 81

Przedszkola, szkoły i inne placówki, które wzięły udział w konkursie były oceniane przez Kapitułę
w składzie: Barbara Janina Sochal (przewodnicząca), Marta Ciesielska, Janusz Kostynowicz, Katarzyna Koszewska, Teresa Ogrodzińska i Monika Werwicka.

Wszystkie placówki ubiegających się o Nagrodę zasługują na uznanie i wyróżnienie. Opisywane przez nie praktyki wychowawcze świadczą o namyśle, refleksyjności oraz szukaniu własnych metod do wspierania najmłodszych w ich drodze do dorosłości.

Statuetkę, którą otrzymali Laureaci, zaprojektowała i wykonała artysta plastyk Pani Ewa Sokołowska.

W imieniu Polskiego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka i własnym gratuluję Laureatom oraz placówkom, które ubiegały się w tym roku o Warszawską Nagrodę Wychowawczą  i życzę dalszych sukcesów w szukaniu „momentów wychowawczych” w codziennej pracy z dziećmi i młodzieżą.

 

Barbara Janina Sochal

Przewodnicząca

Polskiego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka

 

 
Galeria

 

 

 

   
   
   

 

 

                                                                       


 
   
   


 

design by TONER/a>        hosting by href="http://www.hb.pl">www.hb.pl

strona główna  |  do góry  |