WSPOMNIENIA O...   
22 czerwca 2014 roku po ciężkiej chorobie odszedł od nas


JERZY ZGODZIŃSKI

twórca Korczakowa, wychowawca kilku pokoleń harcerzy
i instruktorów, Kawaler Orderu Uśmiechu i Honorowy Obywatel Zielonej Góry, członek Prezydium naszego
  Stowarzyszenia, całe swoje życie poświęcił dzieciom i młodzieży, obierając sobie za patrona i nauczyciela Janusza Korczaka. W swoich wspomnieniach pisał:

„Opasłe tomiska pedagogiczne przerażały. Wreszcie w czasie wieczornej lektury spotkałem tego, który mnie rozumiał: Książka ma być możliwie krótka, bo przeznaczam ją
w pierwszym rzędzie dla młodego towarzysza, który wpadł nagle w wir najtrudniejszych zagadnień
wychowawczych
 ogłuszony, rozżalony – wzywa ratunku
. Olśnienie i zachwyt nad korczakowskim: Jak kochać dziecko. Szukanie recept
i nieświadomość, że żadna książka nie zastąpi czujnej myśli, własnego uważnego spostrzegania. Teraz już wiedziałem, że moja 20.DH musi być jego imienia, wiedziałem, że w niej będę próbował praktycznie sprawdzić jego wychowawcze wskazówki. Ale jeszcze nie wiedziałem, że
poglądy obcych ludzi muszą się przelewać we własnym, żywym ja. By to zrozumieć, trzeba było jeszcze wiele pracy, doświadczeń, zawodów. I później już wiedziałem, że nieważna technika, metoda – ale gromada, zrozumienie, atmosfera, że nie wolno od razu – plebiscyt, sąd, sejm, pocztówka – bo tak było u niego, że trzeba powoli, etapami, że to musi wyjść od nich”
.

Cierpliwy i konsekwentny w swoich pierwszych wyborach, wierny Korczakowi, pasjonat otwarty na drugiego człowieka, na dziecko – na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

Wspomnienie o Jerzym Zgodzińskim - prezentacja

Remembrance of Jerzy Zgodziński - presentation

         

 

 

  design by TONER        hosting by www.hb.pl

strona główna  |  do góry  |